Pramonės sritis šiandien Lietuvoje ne tik neužleidžia pozicijų, bet ir sparčiai auga bei įgyja vis didesnę svarbą. Gamybos ir eksporto apimtys Lietuvoje nuolat didėja, tą patį galima pasakyti ir apie investicijas. Deja, bet kalbant apie šioje srityje dirbančius specialistus nuotaikos kol kas nėra tokios džiaugsmingos: jų iš tiesų trūksta. Lietuvos pramoninkų konfederacijos 2017 metų duomenims, 70 procentų Lietuvoje veikiančių tiek vietos, tiek užsienio kapitalo įmonių patiria technologinių darbuotojų trūkumą.

Būtent darbuotojai yra itin svarbi grandis, be kurios visa gamyba netektų prasmės: siekiant, kad įmonėse darbas vyktų sklandžiai ir sparčiai, o pramonė išliktų konkurencinga, kvalifikuoti specialistai būtini. Kitaip tariant, specialistų trūkumas įmonėms ir visai pramonei nieko gero nežada.

O kas šį trūkumą lemia? Deja, neretai perspektyvūs ir pramonės srityje galintys bei, svarbiausia, norintys dirbti žmonės visgi pasirenka kitus sektorius. Tam didžiausią įtaką turi nepatrauklus pačios pramonės srities darbuotojų ir jų mokymo įstaigų įvaizdis. Gamyklos darbininko stereotipas įsišaknijęs giliai, ir teigiamu jo nepavadinsi.

 

Nykstantys stereotipai: pramonės srities darbuotojas – kvalifikuotas ir darbdavių graibstomas specialistas

Laimei, nors ir pamažu, bet dabar situacija iš tiesų keičiasi – stereotipai raunami su šaknimis, tad panašu, kad jau labai greitai minėtieji 70procentų susitrauks iki gerokai mažesnio skaičiaus. Šiandien kvalifikuotiems gamyboje dirbantiems specialistams atsiveria labai plačios galimybės – to negalima pasakyti apie ankstesnius laikus, kai formavosi nepatrauklus pramonės srities darbuotojo įvaizdis.

Darbuotojo kvalifikacija įgyjama palyginti greitai, tad po neilgo mokymosi laikotarpio parengtas specialistas įsilieja į darbo rinką, kur jo jau laukia konkurencingas atlyginimas ir tobulėjimo galimybės. Labai svarbu tai, kad Lietuvoje pramonės sritis sulaukia didžiulių investicijų, šalyje nuolat kuriasi modernios gamyklos. Be to, pramonės srities specialistas tampa patraukliu ir darbdavių graibstomu darbuotoju ir dėl vis dar egzistuojančio didelio tokių specialistų trūkumo.

Tačiau tiek nepatrauklaus pramonės darbuotojų įvaizdžio keitimui, tiek apskritai darbuotojų trūkumo problemos sprendimui nepaprastai svarbus dar vienas aspektas – pramonės srities specialistus ruošiančios šiuolaikiškos, dalykiškos ir mokymo kokybe pasižyminčios mokslo įstaigos.

 

„TechAcademy“ – pažangi ir šiuolaikiška pramonės darbuotojų kalvė

Viena iš tokių mokslo įstaigų, suteikiančių galimybę greitai, kokybiškai ir užtikrintai įgyti šiandien labai reikalingą profesiją bei smarkiai prisidedančių prie nebepagrįsto stereotipo griovimo, yra pramonės industrijos akademija „TechAcademy“. Joje ruošiami gamybos technologijų specialistai, dirbsiantys itin svarbiame ir augančiame pramonės sektoriuje – medžio ir metalo apdirbimo pramonėje.

Akademijoje nuo pat pirmųjų užsiėmimų kuriamas visiškai kitoks požiūris į pramonės sritį ir jos darbuotojus. Paskaitos vyksta Saulėtekio slėnio mokslo ir technologijų parke, kuriame dirba gausybė mokslininkų, netoliese yra daug technologinių įmonių. Mokymuisi pasitelkiami nauji techninio apdirbimo įrenginiai ir kompiuteriai. Tiek paskaitas, tiek praktinius užsiėmimus veda profesionalūs specialistai – inžinieriai, technikai, mechanikai.

„TechAcademy“ tikslas – būti naudingai abiem pusėms: ir pramonės srities įmonėms, stokojančioms kvalifikuotų ir entuziastingų darbuotojų, ir patiems būsimiesiems specialistams: sumaniems, darbštiems žmonėms, nekantraujantiems kuo greičiau įsilieti į darbo rinką.

 

Metalo apdirbimo kursai: nuo brėžinio iki galutinio produkto

Vieni paklausiausių gamybos technologijų specialistų – metalo apdirbėjai. Jais galima tapti baigus metalo apdirbimo programą. Šiuose kursuose mokomasi braižyti ir skaityti brėžinius, nagrinėjamos 3D modelių kūrimo subtilybės, nuodugniai susipažįstama su CNC mechaninio apdirbimo staklėmis. Galiausiai laukia praktinė dalis: atliekamas baigiamasis darbas – studentas pagal paties sukurtą brėžinį mechaninio apdirbimo staklėmis pagamina galutinį produktą.

Metalo apdirbimo mokymai organizuojami bendradarbiaujant su didžiaisiais technologijų centrais: tai reiškia, kad praktinė dalis Vilniuje vykdoma Vilniaus Technologijų ir Dizaino Kolegijoje, o Kaune – Kauno technikos kolegijoje.

„TechAcademy“ metalo apdirbimo kursų apimtis – 160 valandų. Galima rinktis keturias savaites trunkančius dieninius arba aštuonių savaičių trukmės vakarinius kursus. Tad programą pabaigusių žmonių po išties trumpo laiko laukia CNC staklių operatoriaus pozicija.

Labai svarbu tai, kad panorusiems darbuotis metalo apdirbimo srityje sudaromos palankios sąlygos: mokymų kaina yra 1200 eurų, tačiau didžioji dalis kursų yra finansuojama Lietuvos darbo biržos. Be to, kursų metu galima gauti stipendiją, o iš kitų miestų atvykusiems studentams suteikiamas apgyvendinimas.

Per pastaruosius metus „TechAcademy“ metalo apdirbimo kursus baigė aštuonios studentų grupės – CNC staklių operatoriais tapo 86 žmonės. Iš jų net 67 įsidarbino įmonėse, kurios yra „TechAcademy“ partnerės: „Refra“, „Polikopija“, „Staticus“, „MetaWood“, „Arginta“, „ALTAS komercinis transportas“, „Incharger“, „Nirobalt“, UAB „Sargasas“, „Vaivora Engineering“.

Kaip matyti, metalo apdirbimo kursų absolventų laukia išties plačios galimybės: koncentruoti, kokybiški, profesionaliai dėstomi kursai leidžia labai greitai išmokti amato ir iš karto pradėti dirbti, „šviežių“ specialistų laukia daugybė įmonių – „TechAcademy“ partnerių, o vidutinis atlyginimas yra 700 eurų po mokesčių. Žinoma, iš tiesų atlyginimas gali būti didesnis: kol kas tebeegzistuojantis pramonės darbuotojų trūkumas patiems specialistams yra privalumas, o geri derybiniai sugebėjimai ir profesionaliai atliekamas darbas neabejotinai garantuos didesnį užmokestį.

Tad belieka nesnausti ir šiomis galimybėmis pasinaudoti. Na, o „TechAcademy“ užtikrins, kad kelias į pramonės sritį bus sklandus, greitas ir sėkmingas.