CNC programavimas – procesas, kai iš anksto užprogramuotos programos valdo skirtingus gamyklų įrenginius bei mechanizmus: nuo šlifavimo ir tekinimo staklių iki malūnų ir maršrutizatorių. Užtenka paspausti vieną mygtuką, kad būtų atlikti trimačių objektų pjūviai.

CNC ( angl. Computer Numerical Control) pranoksta operatorius ir jų mechanizmų valdymą spaudinėjant mygtukus, svertus ir kt. Ši sistema neišmanančiajam gali priminti įprastą kompiuterinę sistemą, vis dėlto CNC programos ir konsolės yra išskirtinės.

Ką reikia žinoti apie CNC programavimą?

Aktyvavus CNC sistemą, užprogramuoti pageidaujami veiksmai nurodomi atitinkamiems įrenginiams ir mechanizmams, kurie viską atlieka tiksliai, kaip nurodyta.

CNC programos kodų generatorius dažnai nepastebi galimų sistemos ir mechanizmų klaidų. Kai įrenginiui nurodoma iškart pjauti keliomis kryptimis, klaidų tikimybė padidėja. Programos įvestyse, vadinamose daline programa, nurodoma, kaip į skaitmeninę valdymo sistemą integruoti programinį įrankį.

Į skaitmeniniu būdu valdomus mechanizmus įdedamos perforacinės programų kortelės, o štai CNC programos suvedamos mažose klaviatūrose ir išsaugojamos kompiuterio atmintyje. Programavimo kodą rašo ir tobulina programuotojai, todėl CNC sistemos yra našesnės nei kitos sistemos. O geriausia yra tai, kad CNC sistemos gali būti atnaujinamos: iš anksto užprogramuotos programos gali būti papildomos ir kt.

CNC mechanizmų programavimas

CNC būdu mechanizmai valdomi skaitmeniniu būdu – viena programa kontroliuoja vieną objektą.  CNC programavimo kalba dažnai vadinama G-kodu, kuriuo valdomi skirtingi pasirinkto mechanizmo elementai: greitis, našumas ir suderinamumas.

Kalbant paprastai, naudojant CNC programavimo būdą, galima iš anksto užprogramuoti pasirinkto mechanizmo greitį, darbo poziciją, nustatyti, kad mechanizmai kartotų tą patį darbo ciklą– įprastiems operatoriams darbo lieka mažiau. CNC programavimas būtent dėl šių ypatybių jau naudojimas visuose gamybos sektoriuose ir yra ypač naudingas ruošiant metalo ir plastiko gaminius.

Pradedantiems sukuriami 2D ar 3D CAD brėžiniai vėliau paverčiami į CNC vykdomą programą. Įdiegę programą, operatoriai atlieka bandomąjį testą ir tikrina, kad viskas veiktų nepriekaištingai.

 

Parengta pagal: https://astromachineworks.com/what-is-cnc-machining/